Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

26 Haziran 2017 Pazartesi 01:31
 
 
 
 
asd    HACKED BY GECE BEKÇİSİ    HACKED BY GECE BEKÇİSİ    HADİ CANIM HACKLENDİKMİ    HACKLEYİN BENİ    Ada çayı yağının inanılmaz faydaları    Bayırbucak Türkmenlerine yardım yola çıktı    Hizmet Davy Jones’s’te devam edecek    Marmaris'in en tatlı köşesi Marmaris balcısı    Çayınızı balla için   


         
  MHP Marmaris İlçe Başkanı Kim Olsun?

Oy vermek için tıklayın

 
HADİ CANIM HACKLENDİKMİ
Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Çıtlık köyünde etkili soğuklar nedeniyle narenciyeyi don vurdu
03.01.2016, 19:33    
 
HADİ CANIM HACKLENDİKMİ

 

 

 

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi C vitamini deposu olan portakal ve mandalinayı don olumsuz etkiledi. Onlarca dönüm portakal ve mandalina bahçesindeki zarar büyük, Çıtlık köyü muhtarının 75 yaşındaki babası Mustafa Kavazoğlu konuyla ilgili şunları söyledi. Geçtiğimiz yılda çok büyük bir don olayı yaşadık bu yıl ki don olayı geçen yıla oranla çok büyük olmasa da son iki gün içinde yaşadığımız don olayı narenciye bahçelerini olumsuz etkiledi. Geçen yıl ki don olayından sonra limon ağaçları bu yıl limon vermedi. Buda demektir ki yaz aylarında limonun kilosu beklenenden yüksek olacaktır. Ani bastıran soğuk nedeniyle narenciye bahçelerinde önceden önlem alınsaydı yaşanan don olayını en az zararla atlatırdık.

Ateş yakarak önceden önlem alınabilirdi. Bahçe içinde yakılan ateşten çıkan dumanlar, araziye dağılarak meyveyi dallardaki çiçek ve tomurcukları dondan korurdu. Ancak ani batıran soğuk nedeniyle maalesef köyde hiç kimse önlem alamadı. Havalar böyle soğuk devam ederse köylünün geçim kaynaklarından olan narenciyedeki durum daha kötüye gidebilir. Çiftçinin don olayından daha fazla etkilenmemesi için yetkililerinde biran evvel tedbir alması lazım. Köyümüzde soğuk o kadar etkili oldu ki gece -3 dereceyi gördük yol kenarlarındaki küçük su kanalları bile buz tutmuştu hatta evimizin kenarındaki muz ağaçları tamamen dondu.

 


 
  Ahmet Yılmaz

Bu yazı 747 kez okunmuştur.
 
Yorum yazın:

İsminiz:
(İsim yazmazsanız yorumunuz "Misafir" adıyla yayınlanacaktır)             


Ahmet Yılmaz  
Marmaris'e Baysal yakışır  

Ahmet Yılmaz  
Bayrak  

Özdemir Hürmüzlü  
Kerkük Üzerinde 25 Şubat Etkisi  

Ahmet Yılmaz  
Kurtlar Vadisi Doğu Türkistan  

Mine Cerrah  
Kerkük'ten Özel Yazıyor  


Dolar Alış :
Dolar Satış :
Euro Alış :
Euro Satış :


Burcunuzu seçin